Vishay/Dale RNC60H1150BSB14
RNC60H1150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1150BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1150BSB14.pdf
Availability of RNC60H1150BSB14
QUANTITY
RNC60H1150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1150BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1150BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1150BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1150BSB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-15V 24V 130W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf