AVX Corporation SR155A620JAA
SR155A620JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR155A620JAA
Brief Description
CAP CER 62PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR155A620JAA.pdf
Availability of SR155A620JAA
QUANTITY
SR155A620JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155A620JAA
Internal Part NumberEIS-SR155A620JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155A620JAA
Related LinksSR155A, SR155A620JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155A620JAA Details Description
Related parts for SR155A620JAA
RES SMD 4.75KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 2.1X2.5MM M/M R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONN DIN M MALE 32POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 FR PIN RECP WALL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf