Bel Fuse Inc. SC105B-150
SC105B-150 picture photo
Mfg. Part Number
SC105B-150
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.9A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SC105B-150.pdf
Availability of SC105B-150
QUANTITY
SC105B-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC105B-150
Internal Part NumberEIS-SC105B-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC105B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation2.27A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC105B-150
Related LinksSC105, SC105B-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC105B-150 Details Description
Related parts for SC105B-150
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf