Vishay/Dale RNC60H1151BSB14
RNC60H1151BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1151BSB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1151BSB14.pdf
Availability of RNC60H1151BSB14
QUANTITY
RNC60H1151BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1151BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1151BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1151BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1151BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1151BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1151BSB14
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TIMER DIGITAL LCD 100-240V SPDT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf