Vishay/Dale RNC60H1151DSRSL
RNC60H1151DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1151DSRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1151DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1151DSRSL
QUANTITY
RNC60H1151DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1151DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1151DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1151DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1151DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1151DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1151DSRSL
CORD PATCH BANANA PLUG 12" VIOLT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 32-VQFN datasheet.pdf
OSC XO 240.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 450mA Automotive 16-HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf