Vishay/Dale RNC60H1154DSB14
RNC60H1154DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1154DSB14
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1154DSB14.pdf
Availability of RNC60H1154DSB14
QUANTITY
RNC60H1154DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1154DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1154DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1154DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1154DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1154DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1154DSB14
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MAGNETIC FIELD PROBE FOR 2650 datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 320MA 400 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf