Vishay/Dale RNC60H1154FSR36
RNC60H1154FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1154FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1154FSR36.pdf
Availability of RNC60H1154FSR36
QUANTITY
RNC60H1154FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1154FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1154FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)