Vishay/Dale RNC60H1171DSB14
RNC60H1171DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1171DSB14
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1171DSB14.pdf
Availability of RNC60H1171DSB14
QUANTITY
RNC60H1171DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1171DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1171DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1171DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1171DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1171DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1171DSB14
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.55A 70 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBG datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf