Vishay/Dale RNC60H1171DSBSL
RNC60H1171DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1171DSBSL
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1171DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1171DSBSL
QUANTITY
RNC60H1171DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1171DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1171DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1171DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1171DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1171DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1171DSBSL
KIT INDUCTOR COMN MODE CMT908 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN CAP FOR MODULAR RJ45 JACK datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER PLUG 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf