Vicor Corporation V24C15E100BS3
V24C15E100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15E100BS3.pdf
Availability of V24C15E100BS3
QUANTITY
V24C15E100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E100BS3
Internal Part NumberEIS-V24C15E100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E100BS3
Related LinksV24C15, V24C15E100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E100BS3 Details Description
Related parts for V24C15E100BS3
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V JB 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CABLE PLUG WITHOUT DETECTION CON datasheet.pdf
KPT 10C 10#20 SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf