Vishay/Dale RNC60H1174DSB14
RNC60H1174DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1174DSB14
Brief Description
RES 1.17M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1174DSB14.pdf
Availability of RNC60H1174DSB14
QUANTITY
RNC60H1174DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1174DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1174DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.17M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1174DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1174DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1174DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1174DSB14
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 16SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER SPM27GC datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf