Vishay/Dale RNC60H1180BSBSL
RNC60H1180BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1180BSBSL
Brief Description
RES 118 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1180BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1180BSBSL
QUANTITY
RNC60H1180BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1180BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1180BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1180BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1180BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1180BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1180BSBSL
CONN HEADER 17POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LEAD PLUG BANA R/A-METER PIN 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
N4X 3-PT DBL DOOR FLOORMOUNT datasheet.pdf
RES SMD 3.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RHEOSTAT COUPLING KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf