Vishay/Dale RNC60H1200FSB14
RNC60H1200FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1200FSB14
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1200FSB14.pdf
Availability of RNC60H1200FSB14
QUANTITY
RNC60H1200FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1200FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1200FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1200FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1200FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1200FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1200FSB14
WI-EM 8MB SDRAM 4MB FLASH 25 PAK datasheet.pdf
TOOL KIT STAPLE AMPLIMITE .050 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
7.90"W X .475" ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf