Vishay/Dale RNC60H1201BSRE6
RNC60H1201BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1201BSRE6
QUANTITY
RNC60H1201BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1201BSRE6
BATTERY PACK 4.8V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20BGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 3.9A 6-MFP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 14SOIC datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf