Vishay/Dale RNC60H1201FRB14
RNC60H1201FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201FRB14.pdf
Availability of RNC60H1201FRB14
QUANTITY
RNC60H1201FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1201FRB14
IC DGTL POT DUAL 10K I2C 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.40K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
LED COB WHT 2700K 3STEP 80CRI datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf