Vishay/Dale RNC60H1211FRBSL
RNC60H1211FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1211FRBSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1211FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1211FRBSL
QUANTITY
RNC60H1211FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1211FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1211FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1211FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1211FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1211FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1211FRBSL
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 200MA TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT VAGI 16DBI 2.5-2.7G 24" NFEM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.3V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf