Vishay/Dale RNC60H1241BSB14
RNC60H1241BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1241BSB14
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1241BSB14.pdf
Availability of RNC60H1241BSB14
QUANTITY
RNC60H1241BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1241BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1241BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1241BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1241BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1241BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1241BSB14
RES SMD 1K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 5A QC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 14MM datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL 13X10 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DESOLDERING KIT FOR EB-2000S datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14SOIC datasheet.pdf