Vishay/Dale RNC60H1271FSRSL
RNC60H1271FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1271FSRSL
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1271FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1271FSRSL
QUANTITY
RNC60H1271FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1271FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1271FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1271FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1271FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1271FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1271FSRSL
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPDT 15A SLDR LUG datasheet.pdf
RES 24 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 64POS GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID 2VA 75:5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf