Vishay/Dale RNC60H1274DSBSL
RNC60H1274DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1274DSBSL
Brief Description
RES 1.27M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1274DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1274DSBSL
QUANTITY
RNC60H1274DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1274DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1274DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1274DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1274DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1274DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1274DSBSL
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 21PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SHEET MTL SCREW HEX SLOTTED #10 datasheet.pdf
24+2 L/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf