Vishay/Dale RNC60H1301FRBSL
RNC60H1301FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1301FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1301FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1301FRBSL
QUANTITY
RNC60H1301FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1301FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1301FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1301FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1301FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1301FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1301FRBSL
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET 13-17AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM MELF datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
P1 UC-MAG 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 169A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 250VDC datasheet.pdf