Vishay/Dale RNC60H1301FSB14
RNC60H1301FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1301FSB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1301FSB14.pdf
Availability of RNC60H1301FSB14
QUANTITY
RNC60H1301FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1301FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1301FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1301FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1301FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1301FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1301FSB14
IC MPU I386 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN TERMINAL 500MCM #5/8 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FUSE MOD 1250A 700V STUD datasheet.pdf
RES SMD 1.98KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A SC70-6 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH OMNIPO 6DFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3.5KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf