Vishay/Dale RNC60H1302FSBSL
RNC60H1302FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1302FSBSL
Brief Description
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1302FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1302FSBSL
QUANTITY
RNC60H1302FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1302FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1302FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1302FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1302FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1302FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1302FSBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf