Vishay/Dale RNC60H1351BSRE6
RNC60H1351BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1351BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1351BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1351BSRE6
QUANTITY
RNC60H1351BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1351BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1351BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1351BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1351BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1351BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1351BSRE6
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 2M datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 55MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf