Vishay/Dale RNC60H1372BSRE6
RNC60H1372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1372BSRE6
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1372BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1372BSRE6
QUANTITY
RNC60H1372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1372BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1372BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1372BSRE6
CORD 18AWG 3COND HOSP GRY 10'SJT datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .105W STER 8LLP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf