Vishay/Dale RNC60H1372FRB14
RNC60H1372FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1372FRB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1372FRB14.pdf
Availability of RNC60H1372FRB14
QUANTITY
RNC60H1372FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1372FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1372FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1372FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1372FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1372FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1372FRB14
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 28WQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
EG 4 HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf