Vishay/Dale RNC60H1402BSBSL
RNC60H1402BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1402BSBSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1402BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1402BSBSL
QUANTITY
RNC60H1402BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1402BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1402BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1402BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1402BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1402BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1402BSBSL
IC MULTI-FUNC GTE CONFIG SOT23-6 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 27POS datasheet.pdf
1287-169 STRIPPER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
COMBO-D 13X6 PIN ST PCB datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf