Vishay/Dale RNC60H1423DSRSL
RNC60H1423DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1423DSRSL
Brief Description
RES 142K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1423DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1423DSRSL
QUANTITY
RNC60H1423DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1423DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1423DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)142k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1423DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1423DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1423DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1423DSRSL
JUMPER-H1501TR/A3049A/X 5" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V OUT SIP VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1800UF 20% 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC 2M datasheet.pdf
TERMINATION SET HARAX MALE M12, datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 48LQFP datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf