Vishay/Dale RNC60H1430FSBSL
RNC60H1430FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1430FSBSL
Brief Description
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1430FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1430FSBSL
QUANTITY
RNC60H1430FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1430FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1430FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1430FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1430FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1430FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1430FSBSL
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TWIN JACK R/A RED W/COVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 105MSPS 32-TQFP datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 230A 730W D1 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf