Vishay/Dale RNC60H1431FSB14
RNC60H1431FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1431FSB14
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1431FSB14.pdf
Availability of RNC60H1431FSB14
QUANTITY
RNC60H1431FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1431FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1431FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1431FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1431FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1431FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1431FSB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO247 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BRACKET R-ANGL SLOT FOR M12 PROX datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
RES 960 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 3POS MALE/FMAL 6M datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf