Vishay/Dale RNC60H1470FSRSL
RNC60H1470FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1470FSRSL
Brief Description
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1470FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1470FSRSL
QUANTITY
RNC60H1470FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1470FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1470FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1470FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1470FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1470FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1470FSRSL
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA6012A4PWP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf