Vishay/Dale RNC60H1472FSRE6
RNC60H1472FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1472FSRE6
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1472FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1472FSRE6
QUANTITY
RNC60H1472FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1472FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1472FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1472FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1472FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1472FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1472FSRE6
OPTOISO 3.75KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180PS .050" SLD datasheet.pdf
CBL 12POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 15W datasheet.pdf