Vishay/Dale RNC60H14R0FSB14
RNC60H14R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H14R0FSB14
Brief Description
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H14R0FSB14.pdf
Availability of RNC60H14R0FSB14
QUANTITY
RNC60H14R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H14R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H14R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H14R0FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H14R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H14R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H14R0FSB14
RES 4.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMN09B/AE09G/AMN09B datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SURFACE DISC 18"XNH A VFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf