Vishay/Dale RNC60H1500DSRSL
RNC60H1500DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1500DSRSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1500DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1500DSRSL
QUANTITY
RNC60H1500DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1500DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1500DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1500DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1500DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1500DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1500DSRSL
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf