Vishay/Dale RNC60H1500FSRE6
RNC60H1500FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1500FSRE6
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1500FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1500FSRE6
QUANTITY
RNC60H1500FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1500FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1500FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1500FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1500FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1500FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1500FSRE6
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
RES 47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 36POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf