Taiyo Yuden NS10165T4R7NNV
NS10165T4R7NNV picture photo
Mfg. Part Number
NS10165T4R7NNV
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.44 MOHM
Datasheet Download
NS10165T4R7NNV.pdf
Availability of NS10165T4R7NNV
QUANTITY
NS10165T4R7NNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS10165T4R7NNV
Internal Part NumberEIS-NS10165T4R7NNV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating5.88A
Current - Saturation7.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.44 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant36.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.85mm)