Vishay/Dale RNC60H1501DSRE6
RNC60H1501DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1501DSRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1501DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1501DSRE6
QUANTITY
RNC60H1501DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1501DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1501DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1501DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1501DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1501DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1501DSRE6
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 10.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.6A HUSON6 datasheet.pdf
PLUG INLINE 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 80V 5A TO-220AB datasheet.pdf