Vishay/Dale RNC60H1502BRRSL
RNC60H1502BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1502BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1502BRRSL.pdf
Availability of RNC60H1502BRRSL
QUANTITY
RNC60H1502BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1502BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1502BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1502BRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1502BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1502BRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1502BRRSL
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SIGN 20"X14" BLACK/RED/YELLOW datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf