Vishay/Dale RNC60H1524BSB14
RNC60H1524BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1524BSB14
Brief Description
RES 1.52M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1524BSB14.pdf
Availability of RNC60H1524BSB14
QUANTITY
RNC60H1524BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1524BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1524BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1524BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1524BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1524BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1524BSB14
KEYBOARD 104 KEY USB GRY datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
INSULTHERM TRU-FIT 4AWG 250' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64LFBGA datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf