Vishay/Dale RNC60H1524DSB14
RNC60H1524DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1524DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.52M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1524DSB14.pdf
Availability of RNC60H1524DSB14
QUANTITY
RNC60H1524DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1524DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1524DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1524DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1524DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1524DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1524DSB14
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC 1.5KE datasheet.pdf
SUPERHEAVY TIE HEAD 316SS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
SLDSW 6A PCB SIMRLR79218472 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM .25% 1W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DVR EXPD 600V 0.17A VEC8 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN 6 POS SIGNAL SOCKET RT. ANG datasheet.pdf