Vishay/Dale RNC60H1524DSBSL
RNC60H1524DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1524DSBSL
Brief Description
RES 1.52M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1524DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1524DSBSL
QUANTITY
RNC60H1524DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1524DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1524DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1524DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1524DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1524DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1524DSBSL
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4.2A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 243K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf