Vishay/Dale RNC60H1542DSRSL
RNC60H1542DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1542DSRSL
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1542DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1542DSRSL
QUANTITY
RNC60H1542DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1542DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1542DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1542DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1542DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1542DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1542DSRSL
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3-ST 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 30pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SPIRALWRAP .250''DIAMETER,100FT/ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf