Vishay/Dale RNC60H1542FSB14
RNC60H1542FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1542FSB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1542FSB14.pdf
Availability of RNC60H1542FSB14
QUANTITY
RNC60H1542FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1542FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1542FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1542FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1542FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1542FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1542FSB14
IC CONTROLLER 2-CH SER 44-PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 6NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
KIT MLCC 100PF-10UF 0402 6.3-50V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W SMBG datasheet.pdf
CAP CER 390PF 630V NP0 1111 datasheet.pdf