Vishay/Dale RNC60H1544DSRSL
RNC60H1544DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1544DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1544DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1544DSRSL
QUANTITY
RNC60H1544DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1544DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1544DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1544DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1544DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1544DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1544DSRSL
SENSOR GEARTOOTH SPEED PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 15SPS 8MSOP datasheet.pdf
SLAD 42/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SOD-123 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf