Vishay/Dale RNC60H1600BSBSL
RNC60H1600BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1600BSBSL
Brief Description
RES 160 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1600BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1600BSBSL
QUANTITY
RNC60H1600BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1600BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1600BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1600BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1600BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1600BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1600BSBSL
IDC CABLE - MDH24K/MC24M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CABLE SMA MALE RG174/U 60" datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 24K 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC 3.5V PWR SUPP MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf