Vishay/Dale RNC60H1600DSB14
RNC60H1600DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1600DSB14
Brief Description
RES 160 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1600DSB14.pdf
Availability of RNC60H1600DSB14
QUANTITY
RNC60H1600DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1600DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1600DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1600DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1600DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1600DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1600DSB14
IC OPAMP VFB 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.7A 3400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 700 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 51POS R/A SMT datasheet.pdf
RES 30 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf