Vishay/Dale RNC60H1620BSB14
RNC60H1620BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1620BSB14
Brief Description
RES 162 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1620BSB14.pdf
Availability of RNC60H1620BSB14
QUANTITY
RNC60H1620BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1620BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1620BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1620BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1620BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1620BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1620BSB14
FIXED IND 1.2NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9230-170 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 4X24" datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 3W3 M SOD G30 datasheet.pdf
DSUB 78 F CRIMP NMB F0 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf