Vishay/Dale RNC60H1623FSBSL
RNC60H1623FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1623FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1623FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1623FSBSL
QUANTITY
RNC60H1623FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1623FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1623FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1623FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1623FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1623FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1623FSBSL
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC SMPC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
SNGL COMPARATOR 12-24VDC 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
39/40 MODII HDR DRST B/A 100CL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 12POS R/A PCB datasheet.pdf