Vishay/Dale RNC60H1640BSB14
RNC60H1640BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1640BSB14
Brief Description
RES 164 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1640BSB14.pdf
Availability of RNC60H1640BSB14
QUANTITY
RNC60H1640BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1640BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1640BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)164
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1640BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1640BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1640BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1640BSB14
IC OPAMP LOW DISTORT HB SOT23-5 datasheet.pdf
PRACT DES TECH PWR/THERMAL MGMT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
T-COUPLE K L=20CM 8M HEAT RES datasheet.pdf
RES 0.07 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277A datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-6PF 250V PNL MOUNT datasheet.pdf