Vishay/Dale RNC60H1643BSBSL
RNC60H1643BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1643BSBSL
Brief Description
RES 164K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1643BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1643BSBSL
QUANTITY
RNC60H1643BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1643BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1643BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)164k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1643BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1643BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1643BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1643BSBSL
LED 2HI 3MM DIFF GREEN PC MNT datasheet.pdf