Vishay/Dale RNC60H1650FSRSL
RNC60H1650FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1650FSRSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1650FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1650FSRSL
QUANTITY
RNC60H1650FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1650FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1650FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1650FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1650FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1650FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1650FSRSL
CONN HEADER 24POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .29W STER AB 20WQFN datasheet.pdf
RES 150K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf